
Słuchawki towarzyszą niemal każdemu, czy to podczas jazdy autobusem, czy podczas rozmowy telefonicznej w samochodzie. Nie ma znaczenia czy jesteśmy młodzi, czy starsi – jeśli kochamy muzykę, pokochamy również słuchawki. Ważą one niewiele, wyglądają podobnie – jednak na rynku jest ich tak dużo, że wybór może przyprawić o zawrót głowy. Dziś opowiem Wam o rodzajach, parametrach i wyglądzie słuchawek.
Słuchawki otwarte nie przylegają do kanału słuchowego – ucho cały czas podczas słuchania muzyki ma zapewnioną wentylację. Przepuszczają one zewnętrzny hałas, a otoczenie może słyszeć dźwięki dochodzące ze słuchawek. Tego typu słuchawki są wręcz idealne do użytku domowego lub cichych i spokojnych miejsc.
W przeciwieństwie do tych poprzednich – słuchawki zamknięte szczelnie zamykają nasz kanał słuchowy. W tym wypadku do ucha nie docierają żadne niepożądane dźwięki. Często w wyniku braku wentylacji kanału słuchowego, nasz narząd słuchu szybciej się męczy, co przekłada się na krótszy czas użytkowania.
Słuchawki otwarte i zamknięte to główny podział słuchawek, jednak to nie wszystko. Inną grupę stanowią słuchawki o konstrukcji dokanałowej. Jak sama nazwa wskazuje, takie słuchawki umieszczane są wewnątrz kanału słuchowego. Idealnie sprawdzają się podczas biegania oraz w głośnych miejscach.
![]() |
Słuchawki Panasonic RP-HJE125.E-A Głośniki Neodymowe Membrany 9 mm Sposób mocowania Dokanałowe Długość przewodu (m) 1.1 Składane nie |
sprawdź cenę |
![]() |
Słuchawki Manta HDP 801N Impedancja (om) 32 Moc (mW) 100 Sposób mocowania Na głowę Długość przewodu (m) 1,2 |
sprawdź cenę |
![]() |
Słuchawki ModEcom MC-823 Ranger Podłączenie do komputera 2x MiniJack (3.5 mm) Przewód 2.2 m Min. pasmo przenoszenia (Hz) 20 Maks. pasmo przenoszenia (Hz) 20000 Czułość (dB/mW) 112 |
sprawdź cenę |
Słuchawki dokanałowe cieszą się dużą popularnością, głównie za sprawą ich mobilności i niewielkich rozmiarów. Są bardzo dyskretne – nie rzucają się w oczy. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, dlatego z pewnością posłużą nam dość długo. Obecnie coraz więcej modeli dopasowuje się do anatomicznej budowy naszego ucha. Słuchawki dokanałowe dobrze wygłuszają – po włożeniu ich do uszu praktycznie nie słychać dźwięków pochodzących z zewnątrz. Niestety, wiele osób uważa, że dokanałowa aplikacja może negatywnie wpływać na słuch.
Słuchawki nauszne – w przeciwieństwie do wyżej opisanych słuchawek dokanałowych swoją konstrukcją przylegają do małżowiny usznej od zewnętrznej strony. Głośniki połączone są pałąkiem. Pierwszy podział występuje właśnie w tej grupie słuchawek.
Mamy tutaj do czynienia z dźwiękiem bardzo dobrej jakości. Słychać dosłownie wszystko, każdy osobny dźwięk. Udowodniono, że słuchawki nauszne nie wpływają negatywnie na nasz słuch. Niestety, tego typu słuchawki mają również wady. Wiele osób narzeka na ich ograniczoną mobilność – są one większych rozmiarów, dlatego nie można ich tak łatwo ukryć czy schować.
Inną konstrukcją charakteryzują się słuchawki zauszne. Tutaj, głośniki połączone są pałąkiem, a dodatkowo mają specjalne haczyki. Taka słuchawka zakładana jest za ucho i przylega od małżowiny usznej.
Tego typu słuchawki zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku. Dodatkowo są bardzo mobilne i dobrze trzymają się ucha. Nie spadają, nie trzeba ich poprawiać. Niestety, takie słuchawki są droższe, niż słuchawki douszne.