Miniwieża to doskonała alternatywa dla dużych zestawów muzycznych. Sprawdzi się w małych mieszkania, a także u osób, które mają ograniczony budżet. Obecnie miniwieże są bardzo popularnymi urządzeniami, dzięki czemu ich oferta jest bardzo szeroka. Z pewnością każdy znajdzie model odpowiadający swoim potrzebom – zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Jak wybrać dobrą miniwieżę? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Wieża w wersji mini różni się od tradycyjnej głównie mniejszymi rozmiarami, dzięki czemu nie wymaga tak wiele miejsca. Większość urządzeń takich jak wzmacniacz, odtwarzacz płyt CD i magnetofon tworzą jedną, zintegrowaną całość. Choć są niedrogimi urządzeniami, zazwyczaj charakteryzują się gorszej jakości dźwiękiem.
Budowa miniwieży może być komponentowa lub zintegrowana. Budowa komponentowa umożliwia samodzielny dobór urządzeń – możemy sami zdecydować jaki wzmacniacz, kolumny i głośniki wybrać. Z kolei budowa zintegrowaną charakteryzują się urządzenia „zamknięte” w jedną całość. Takie miniwieże są tańsze w zakupie i nie wymagają wiedzy dotyczącej doboru elementów.
Kupując miniwieżę powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej moc, ponieważ im większa, tym głośniej będzie grało nasze urządzenie. Należy jednak pamiętać, że głośniki w miniwieżach są zazwyczaj mniejsze niż w tradycyjnych wieżach.
Warto również zwrócić uwagę na pojemność dysku twardego w miniwieży. Dzięki dużej pojemności, będziemy mogli przechowywać na nim pokaźną kolekcję utworów muzycznych. Miniwieże dostępne w sklepach posiadają pamięć nawet do 160 GB.
Wybierając miniwieżę warto sprawdzić, jakie obsługuje formaty. Producenci starają się, aby ich urządzenia obsługiwały jak największą liczbę formatów muzycznych. Do podstawowych formatów należą: MP3 i WMA. Warto dodać, że wiele miniwieży obsługuje także formaty, dzięki którym można odtwarzać filmy, po uprzednim podłączeniu miniwieży do monitora.
Miniwieża może mieć różne sposoby wkładania płyt. Zdecydowanie najbardziej praktyczny jest wysuwany talerz znajdujący się z przodu urządzenia, ponieważ kurz nie osadza się na ściankach, a płyty się nie rysują. Można również spotkać miniwieże, do których płyty wkładane są pozycji pionowej albo wkładane na górze urządzenia po otworzeniu pokrywy. Nie są to jednak popularne rozwiązania.
Miniwieża TechniSat DigitRadio 370 CD BT Moc (W): 10 Cyfrowe radio DAB+ Radio UKF (z RDS i PLL) Obsługiwane formaty audio: MP3 Obsługiwane nośniki: CD, CD-R, CD-RW Łączność bluetooth | sprawdź cenę | |
Miniwieża Blaupunkt MS40BT Moc (W): 300 Radio FM z cyfrową syntezą PLL i pamięcią 50 stacji Obsługiwane formaty audio: MP3 Obsługiwane nośniki: CD, CD-R, CD-RW Łączność bluetooth | sprawdź cenę | |
Miniwieża Sharp XL-B512(BR) Moc (W): 45 Tuner FM PLL Obsługiwane formaty audio: MP3 Obsługiwane nośniki: CD, CD-R, CD-RW Łączność bluetooth | sprawdź cenę |
Każda miniwieża powinna posiadać co najmniej kilka złączy, dzięki czemu stanie się jeszcze bardziej użyteczna. Dzisiaj podstawowym złączem jest HDMI, port USB, HDMI oraz czytnik kart pamięci SD. Port USB znajdziemy praktycznie w każdym urządzeniu elektronicznym, co pozwala na podłączenie pendrive’a. Dzięki złączu HDMI podłączymy miniwieżę do telewizora, zaś czytnik kart SD odczyta pliki muzyczne zapisane na urządzeniach mobilnych. Dobrze by było, gdyby miniwieża posiadała również moduł Bluetooth i Wi-Fi, dzięki czemu korzystanie z niej byłoby szybsze i wygodniejsze.