Telewizory Ultra HD zrewolucjonizowały cały rynek telewizorów. Wraz z pojawieniem się na sklepowych półkach zrobiły prawdziwą furorę. Jeszcze chwilę po premierze, telewizory 4K wciąż utrzymywały swoją wysoką cenę, która dochodziła nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W końcu ich ceny spadły i coraz więcej osób zastanawia się nad ich kupnem. Czy warto? W czym tkwi sekret rozdzielczości 4K?
Ultra HD, inaczej 4K, czyli rozdzielczość obrazu. Obraz wyświetlany w Ultra HD ma 4 razy więcej pikseli, niż Full HD. Jest to 8 milionów pikseli na ekranie. Dlaczego telewizory 4K są tak drogie? Otóż, wymagania tych sprzętów są bardzo duże. Wyświetlanie tak dużego obrazu wymaga dużej pamięci.
Mogłoby się wydawać, że telewizory Ultra HD są kolejnym wynalazkiem producentów, na którym mają się wzbogacić. Tymczasem, dzięki rozdzielczości 4K na ekranie możemy dostrzec znacznie więcej szczegółów. Obraz jest bardzo naturalny, nie ma rozmytych elementów, które można zauważyć w mniejszych rozdzielczościach, np. w Full HD. Obraz jest niesamowicie realny i bardzo dokładny. Jest to jakość, której nie było nigdy wcześniej.
Telewizor Samsung QE55Q60BAUXXH Klasa efektywności energetycznej: F Przekątna ekranu (cal): 55 Rozdzielczość: 3840 x 2160 (UHD 4K) Typ telewizora: QLED Częstotliwość odświeżania (Hz): 60 | sprawdź cenę | |
Telewizor Kiano Elegance 43 Klasa efektywności energetycznej: G Przekątna ekranu (cal): 43 Rozdzielczość: 3840 x 2160 (UHD 4K) Typ telewizora: DLED Smart TV | sprawdź cenę | |
Telewizor LG 65NANO763QA Klasa efektywności energetycznej: G Przekątna ekranu (cal): 65 Rozdzielczość: 3840 x 2160 (UHD 4K) Typ telewizora: 4K UHD Częstotliwość odświeżania (Hz): 60 | sprawdź cenę |
Wybór telewizora Ultra HD w dużej mierze uzależniony jest od naszego budżetu. Jeśli jest on dość ograniczony, to powinniśmy najpierw dokładnie sprawdzić parametry i ceny, aby wybrać najlepszy model w dobrej cenie. Oczywiście najlepiej celować w średnią półkę cenową – wtedy możemy mieć pewność, że jakość będzie wystarczająco dobra.
Asortyment sprzętu RTV jeśli chodzi o telewizory Ultra HD jest szeroki. W sklepach znajdziemy nawet modele o przekątnej 40 cali. Nie musimy kupować od razu telewizora, który zajmie nam całą ścianę. Pamiętajmy, że im większy model, tym droższy.
Wiele telewizorów 4K posiada zdolność skalowania obrazu. Chodzi tutaj o polepszenie jakości obrazu, który został nagrany w gorszej rozdzielczości. Telewizor samodzielnie przekształca go na jakość Ultra HD.
Ekrany Ultra HD mogą być proste lub zakrzywione. Zakrzywione modele oferują większą głębię obrazu. Dzięki niemu mamy wrażenie, że oglądamy filmy 3D, jednak warunek jest jeden – musimy siedzieć naprzeciwko telewizora. Jeśli więc mamy dużą rodzinę i często razem spędzamy czas przed telewizorem, to warto wybrać płaski ekran.
Powiedzmy sobie szczerze – rozdzielczość Full HD powoli odchodzi do lamusa. Jest to standard, który już na nikim nie robi wrażenia. Z kolei Ultra HD to nowość, która oferuje o wiele lepszą jakość. Aktualnie, inwestycja w telewizory Full HD w ogóle się nie opłaca – na rynku w każdej chwili może pojawić się nowsza i wyższa rozdzielczość niż 4K.