Site icon Najlepszy sprzęt RTV

Alkomat do samochodu – czy warto go kupić?

alkomat do samochodu

alkomat do samochodu

Alkomat to odpowiedni produkt, dla każdego, kto stara się być odpowiedzialny i chce móc kontrolować stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, zanim wsiądzie do auta. Warto zaopatrzyć się w porządny, miarodajny alkomat do samochodu, aby móc rozwiać jakiekolwiek wątpliwości.

Czym jest alkomat do samochodu?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli alkomatów, mniej lub bardziej zaawansowanych i z różnymi funkcjami. Alkomaty to urządzenia, które przydadzą się nie tylko w samochodzie, ale również do kontroli alkoholu w wydychanym powietrzu w różnych firmach. W tym przypadku są one przeznaczone dla kierowców bądź ochroniarzy. Warto zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, inwestując w takie urządzenie.

Rodzaje alkomatów

Dostępność i ilość urządzeń do sprawdzania trzeźwości jest bardzo szeroka. Wśród nich można rozróżnić alkomat domowy, samochodowy czy też mundurowy.

Alkomat domowy

Alkomaty domowe można nabyć w sklepach ze sprzętem AGD i na stacjach benzynowych. Taki alkomat różni się nieco budową od alkomatów stosowanych przez różne służby, tj. alkomatów mundurowych. Stwarza on odpowiednie warunki do miarodajnego i precyzyjnego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomatów domowych na rynku jest dostatek, różnią się one od siebie zakresem promili, ceną, dokładnością pomiarów i rodzajem sensora. Takie alkomaty mają również wiele dodatkowych funkcji w postaci zegara, kalendarza czy pamięci wcześniejszych pomiarów. Jest to bardzo istotny sprzęt do sprawdzenia, czy bezpiecznie można prowadzić pojazd. 

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest nie tylko nielegalne, ale bardzo niebezpieczne dla kierującego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Mając alkomat, można skontrolować się samodzielnie i nie narażać siebie i innych na nieprzyjemne, lub nawet tragiczne konsekwencje nietrzeźwej jazdy.

Alkomat samochodowy

Alkomaty samochodowe występują w różnych wariantach. Jednym z nich jest blokada alkoholowa, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko kierującemu, ale również pasażerom i potencjalnym współuczestnikom ruchu drogowego. Niejednokrotnie po zażyciu większej ilości alkoholu człowiek traci trzeźwość umysły, często robi błędy, których by nie popełnił w normalnych sytuacjach. Alkomat montowany w samochodzie zdecydowanie chroni przed największą pomyłką, czyli kierowaniu pod wpływem.

Alcolock, alcomobilizer, interlock

Alcolock w samochodzie działa następująco: po zajęciu miejsca, kierowca powinien dmuchnąć w ustnik testera. Następnie wydychane powietrze jest analizowane przez urządzenie, jeżeli wykryje alkohol, uruchomienie pojazdu nie będzie możliwe, ponieważ nastąpi blokada zapłonu. Alcomobilizer to obowiązkowy alkomat. Jest stosowany w samochodzie kierowcy, który został już ukarany za jazdę pod wpływem alkoholu. Czasem sąd przychyla się do skrócenia zakazu prowadzenia pojazdu. Zamiast utraty prawa jazdy na zawsze, kierowca przystaje na warunek założenia blokady alkoholowej.

Ile kosztuje założenie alcolocka? Wiele zależy od modelu samochodu. Cena za samą aparaturę wynosi ok. 3 tysięcy zł, a za montaż płaci się od 300 do kilku tysięcy złotych. Wynajem blokady alkoholowej wychodzi za to ok. 90 zł na miesiąc.

Alkomat standardowy

Alkomat w samochodzie to również standardowy alkomat na użytek prywatny, tzw. alkomat domowy, który został przedstawiony powyżej. Jego działanie nie jest powiązane z samochodem, ale z takim urządzeniem możliwa jest samokontrola i świadome podjęcie decyzji.

Alcoguard

Dostępny w samochodach jest również alcoguard. To urządzenie montowane na desce rozdzielczej. Po uruchomieniu samochodu kierowca zostaje poproszony o użycie alkomatu. Od stężenia alkoholu zależy kolor kontrolki. Czerwony świadczy o nietrzeźwości i uniemożliwia uruchomienie silnika. Pełni on charakter pomocniczy, dla tych kierowców, którzy chcą jeździć odpowiedzialnie, ponieważ łatwo je przechytrzyć.

Alkomat mundurowy

Alkomaty mundurowe, inaczej spektrofotometryczne, to najdroższe alkomaty na rynku. Cechuje je największa precyzyjność. Używane są przez policjantów i inne służby, np. lekarskie bądź sądowe. Mundurowy alkomat jest bardzo dobry i miarodajny, a do tego przeważnie nie wymaga kalibracji.

Czym jest system smart start?

To system dostępny w alkomatach podłączonych do samochodu. Nie ma możliwości uruchomienia pojazdu, jeżeli nie wykona się testu trzeźwości. System ten ma funkcję aparatu i za każdym razem robi zdjęcie osobie, która test wykonuje. Dzięki temu nie ma możliwości wykonania go przez osoby trzecie. Dostępna jest również funkcja dodatkowych zabezpieczeń, np. w postaci wiadomości SMS. System smart start zapamiętuje również całą historię pomiarów i wszystkie kroki powiązane z użytkowaniem alkomatu.

W tego rodzaju alkomaty często wyposaża się firmowe samochody. Dzięki temu pracodawca ma pewność, że jego pracownicy nie siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Montaż takiego systemu może całkiem wyeliminować pracowników spożywających alkohol w pracy i zwiększyć ich wydajność. Jest to gwarancja bezpieczeństwa ze strony pracodawcy.

Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy – który będzie odpowiedni dla kierowcy?

Najczęściej spotykanym rodzajem alkomatu jest alkomat półprzewodnikowy. Klienci częściej sięgają po niego ze względu na łatwą dostępność i przystępną cenę. Jego działanie polega na wykrywaniu stężenia alkoholu poprzez sensor półprzewodnikowy, który utlenia się po kontakcie z alkoholem. Ten sposób pomiaru nie należy jednak do najbardziej precyzyjnych. Wynik może zostać zaburzony przez substancje poboczne takie jak dym papierosowy, mentol w gumie do żucia, czy substancje w cukierkach do ssania. Taki alkomat nie jest więc dedykowany kierowcom, którzy chcą mieć pewność co do swojego stanu. Bardziej sprawdzi się do kontrolowania trzeźwości dla własnej informacji.

Alkomat elektromechaniczny za to stosuje w swoim działaniu czujnik elektrochemiczny. Ma dokładniejszą skalę pomiaru, bo pokazuje wynik aż do trzech miejsc po przecinku. Stosuje się go na posterunkach i firmach transportowych. Trudno o zaburzenie wyników pomiaru, a margines błędu jest bardzo niski. To alkomat, który możesz zabrać ze sobą na wyjazd, w trasę, do samochodu, aby był tam zawsze dostępny dla Ciebie w każdej chwili. Jest doskonałym wyborem dla odpowiedzialnych kierowców.

Alkomat do samochodu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Podczas zakupu alkomatu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów, aby alkomat służył nam długo, wydajnie i skutecznie. Jednym z nich jest dokładny zakres pomiaru – jak największy, a także zakres błędu, który powinien być jak najmniejszy. Powinno się także zwracać uwagę na możliwość kalibracji, wyświetlacz, a także czy w zestawie z alkomatem sprzedawane są ustniki, które umożliwią dokonanie większej ilości pomiarów.

Dlaczego warto kupić alkomat do samochodu?

Dlaczego warto zakupić alkomat? Na to pytanie odpowiedzi znajdziesz w powyższym tekście. Podsumowując, warto brać odpowiedzialność za swoje czyny. Alkomat umożliwia nam podjęcie świadomej decyzji, uniknięcia ryzyka spowodowania wypadku, tragedii bądź utraty prawa jazdy. Dzięki dokładnym pomiarom, jakie pozwala nam wykonać, mamy większą kontrolę i świadomość. Jest to urządzenie, które na pewno, prędzej czy później przyda się każdemu.

Alkomat AlcoForce AF-450

Rodzaj: Alkomat kieszonkowy
Zakres pomiaru: 0.00 do 4.00 promili
Dokładność pomiarów (promile): 0.006 promila
Pamięć 3 ostatnich pomiarów
Precyzyjny sensor elektrochemiczny

Alkomat Promiler GTX Spectrum

Rodzaj: Alkomat elektroniczny
Wskaźniki: Wyświetlacz cyfrowy
Zakres pomiaru: 0.00 do 4.00 promili
Dokładność pomiarów (promile): 0.06 promila
Obudowa: Tworzywo sztuczne
Ustniki: Wymienny
Alkomat AlcoForce Raptor


Rodzaj: Alkomat elektrochemiczny
Wskaźniki: Wyświetlacz
Zakres pomiaru: 0.00 do 5.00 promili
Dokładność pomiarów (promile): 0.1 promila
Obudowa: Tworzywo sztuczne
sprawdź cenę sprawdź cenę sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Wynik: 1 Średnia: 5]
Exit mobile version